• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/tarihtarihcemiyeti/
  • https://twitter.com/ttcemiyeti
  • https://www.instagram.com/tarihtarihcemiyeti/
15'liler Fotoğrafı Meselesi
"Çanakkale Savaşı'na katılan 15'liler" başlığı ile, kamuoyuna yanlış bir şekilde lanse edilen fotoğraf aslında Nisan 1923'te çekilmişti.


Aslında bu yanlışlık çocuklara giydirilen üniforma ve şapkalardan da anlaşılabiliyor. Zira bu şapkalar 1921-24 yılları arasında kullanılmıştı.
Bununla beraber, Kazım Karabekir’in “Çocuk Davamız” adıyla basılan kitabında fotoğrafın yeri ve tarihi ile ilgili açıklamalar mevcut.

Karabekir'in Doğu Anadolu'da koruma altına aldığı yetimlerden oluşan bu grup Nisan 1923'te, Beyoğlu'nda bir geçit resmi yapmış ve yürüyüş o dönemin basınında büyük ilgi görmüş. Kitapta "Tevhid-i Efkâr" gazetesinde yürüyüş ile ilgili çıkan bir habere de yer verilmiş.Artık galat-ı meşhur haline gelen bu yanlış umarım en kısa zamanda düzeltilir ve böylelikle insanlar da doğru olanı öğrenme imkânı bulur.


Keza merhum Karabekir Paşa'nın kızı Timsal Hanım da sosyal medyada bu bilgileri paylaşan Erhan Çiftçi'ye teyit niteliğinde bu mesaj göndermişti.
Hatta bu hata öyle bir hal alır ki, Stanford Shaw'ın "Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı İmparatorluğu" adlı kitabının kapağına bile, Türk tarihçiliğinin en üst kurumu TTK, konuyla alakası olmayan bu fotoğrafı koyar.

  
7511 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın