• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/tarihtarihcemiyeti/
  • https://twitter.com/ttcemiyeti
Melih Gökçek'e Tarih Dersi / Yrd.Doç.Dr.Emin Elmacı
Söylemediği DOĞRULARLA tarihi SİYASETE alet etmeyi çok seven Melih Gökçek, "İLK EROİN fabrikasını CHP 1926'da kurmuş" diyerek güya "CHP UYUŞTURUCU üretmiş" havasını vererek yine TARİHİ çarpıtma örneği vermiş.

Açılan İLAÇ fabrikasıdır ve Sayın Gökçek bilmiyorsa öğrensin ki sadece UYUŞTURUCU değil KİMYA alanında İLAÇ sanayiinde de kullanılır. İlaç niyetine yasal satılan uyuşturucular dünya farmakoloji tarihinin bir parçasıdır. Devlet de (CHP değil) TEKEL olarak UYUŞTURUCU İNHİSARI isminde kurduğu kurum ile bu ÜRETİMİ Tekel'ine almıştır. Tıpkı OSMANLI döneminde olduğu gibi. Osmanlı'da YEDD-İ VAHİT usulünü yani Cumhuriyette Türkçeleştirilerek devam eden TEKEL kavramını öğrenmeli önce Sayın Gökçek..

Ha bu arada bir öğrencimin Osmanlıda ESRAR adlı tez çalışması yaptığını da belirteyim. Batı dillerinde adı Heroindir. BAYER ilaç firmasının 1890’ların sonunda AĞRI KESİCİ özelliğiyle piyasaya sürdüğü ilacı ilk bulan kişinin “KENDİMİ KAHRAMAN gibi hissediyorum” anlamındaki “HERO IN” demesiyle adı “heroin” olmuş ve OSMANLI’ya da “EROİN” olarak girmiştir. Osmanlı’ya öyle bir geliyor ki eroin, gitmek bilmiyor…Durum dünyada da aynıdır ve o dönemler ZARARLARI bilinmemekteydi.

Eroin bilindiği gibi SAF MORFİNDEN ve morfin de AFYON’dan yani Gökçek adına üzgünüm ki dünyanın en KALİTELİ afyonu olarak bilinen ANADOLU haşhaşından üretilir.

Ve yine kendisi bilsin ki, Birinci Dünya Savaşı öncesi Osmanlı’da devlet, 62 vilayette düzenli olarak Afyon EKİMİ yapmaktaydı. Ama tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de BAĞIMLILIK gibi bir sorun yaratmıştı. Bu nedenle zaten OSMANLI da TÜRKİYE CUMHURİYETİ devleti de bu maddenin ÜRETİMİNİ tekeline almaya çalışmıştır.
DÜNYA ise yine maalesef bu soruna çözüm için BİZDEN önce işe başlamış ve bağımlılığın yarattığı sosyal sorunu çözmek amacıyla da KAÇAK üretime karşı sürekli olarak da önlem almaya çalışmıştır. Hatta 1912 yılında Lahey’de yapılan AFYON toplantısında maddenin YASADIŞI ilan edildiği bir SÖZLEŞME de yapılmıştır.

Ancak Gökçek’e yine üzülerek söylemem gerek ki Osmanlı o zaman o toplantıya DELEGE dahi göndermiyor. Savaşın başlayacağı yıl DÜNYA yine bu konuyu görüşür ve OSMANLI da bundan rahatsız olmuş ki İMZA koymasa da o toplantıya delege yollamış ama SAVAŞIN başlaması nedeniyle hiçbir zaman bir YASAL DÜZENLEME yapamamıştır.

Bu nedenle yine Gökçek’e üzülerek belirteceğim ki dünya devletleri DÜZENLEMELERLE yasaklama getirirken OSMANLI ve özellikle de İSTANBUL, Afyon TİCARETİNİN merkezi haline gelmiş ve DÜNYA UYUŞTURUCU mafyasının da uğrak yeri olmuştur. Ta ki YENİ bir devlet olarak bunu düşünmek durumunda olan TÜRKİYE CUMHURİYET hükümetlerine kadar.

Devlet bu ticareti denetleme amacıyla, kendisi TEKEL olmak için yabancı bir şirketin önerisi üzerine 1926 yılında Taksim’deki ASKERİ bir KIŞLADA bu anlamda önemli bir iş olan İLK Eroin fabrikasını kurdurtacaktır. 1929’da kurulan ikinci fabrika da Eyüp’te Haliç kıyısında olacaktır.

Ama yine GÖKÇEK adına üzülerek söylemek zorunda kalacağım ki adı “Eczayı Tıbbiye ve Kimyeviye” ve üçüncüsü olan Kuzguncuk’dakinin ise “Türk Ecza-yı Tıbbiye ve Kimyeviye Şirketi”.. Bilmem anlatabildim mi?

Sayın Gökçek, çok BİLİMSEL yazdığımı biliyorum. Ancak anlayacağınız şekilde söyleyecek olursam “yani ESRAR Osmanlı'da da bilinen ve kullanılan bir maddedir. Toplumda da yaygındır.. Ve ÇARPITTIĞINIZ gibi devlet “HALK UYUŞTURUCUYA ALIŞSIN” diye değil “İLAÇ SANAYİİ için” ve “belli kurallar çerçevesinde üretilsin” diye kurmuştur.

Yine Sayın Gökçek’e anımsatayım ki Dünya, AFYON ÜRETİMİ konusunda kesin YASAKLAMA kararını 1931 yılındaki bir KONFERANSDA alıyor ve genç CUMHURİYET de bir delege gönderiyor.

ŞİMDİ söyleyeceğimi öğrenince Sayın Gökçek yine epey üzülecek ama o üzülecek diye de TARİHİ bir gerçeği saklayamam onun gibi değil mi? Dünyanın yasaklamasından 2 yıl sonra yani 1933 yılında bizzat Atatürk’ün kararıyla DÜNYANIN uygulamaya soktuğu kararı, TÜRKİYE CUMHURİYETİ de alacaktır ve bu EROİN FABRİKALARININ KAPATILMASI kararlaştırılacaktır. Bazı mebusların TİCARİ anlamda direnişine rağmen MELİH GÖKÇEK yine çok üzülecek ama CHP de bu kararı onaylayacak ve bu fabrikalar HÜKÜMET kararı ile 1934 yılından itibaren KAPATILACAKTIR..

Bu şekilde söylenen aynı YALANLARDAN biri de “1950'lerden beri İLK ALKOL Fabrikası CUMHURİYETLE geldi” yalanıdır. İLK BİRA FABRİKASI olan BOMONTİ fabrikasının İstanbul'da OSMANLI zamanı kurulduğunu saklayarak söylenen bu YALANIN da amacı aynıdır.

Amaç gençleri CUMHURİYETE düşman yapmak..
Son dönemde İLKOKUL önlerinde UYUŞTURUCU satışlarını engelleyin.
Bugün TÜRKİYE’de uyuşturucu en üst seviyede bundan AKP hükümeti sorumludur mu diyelim biz de..
Bırakın artık bu saçma sapan TARİHİ çarpıtmalarınızı ve 
Tarihi SİYASETE alet etmeyi.
ARŞİMED gibi büyük bir BULUŞ bulmuş havasıyla 
Amerika'yı yeni keşfetmiş kaşif gibi 
İNSANLARI KANDIRMAYA bırakın artık...
Oturun oturduğunuz yerde..
Bırakın gençleri kandırmayı.
Çekilin köşenize yeter artık verdiğiniz ZARAR…
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
3713 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın