• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/tarihtarihcemiyeti/
  • https://twitter.com/ttcemiyeti
  • https://www.instagram.com/tarihtarihcemiyeti/
Milli Mücadelede Rus Yardımının İç Yüzü“Milli mücadelede Rus yardımının iç yüzü”

Rusya’dan gelen para yardımlarıyla ilgili olarak Buhara Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının 1972 yılında  yayınlanan açıklamaları Rus yardımının esas kaynağı hakkında bir fikir vermesi açısından oldukça önemlidir.1920 yılında Buhara Cumhuriyeti ilk ve son Cumhurbaşkanı Osman Kocaoğlu’nun açıklamasına göre Sovyet yardımının iç yüzü şöyledir:

1920 yılında Buhara Cumhuriyeti kurulduktan sonra Sovyet Rusya büyükleri ve Lenin ile temasta bulunmak üzere Moskova’ya gitmiştim. Bizden bir müddet önce Temmuz ayı ortalarında Türkiye’den Bekir Sami bey başkanlığında bir heyet yardım konusunu görüşmeye gelmişti.

Lenin Türkiye’den söz açarak ''Ankara’dan bir heyet geldi acele yardım istiyor bu hususta sizin fikirleriniz nedir'' ,dediler.

Hiç tereddüt etmeden ''yardım gereklidir Bizde altın para var verebiliriz'' dedim. Lenin memnun oldu. Uzun görüşmeler sonunda kurul yardım miktarının en az 100 milyon altın ruble olmak üzere tespit etti. Paranın Ankara’ya ulaşacağı güzergah Moskova üzerinden olacaktı.Osman Kocaoğlu’nun açıklamalarına göre 100 milyon altın rublenin Buhara tarafından Rusya’ya gönderildiği açıkça belli fakat Ruslar bu parayı Türkiye’ye yollamamışlardır. Çünkü o zamanki rayiçe göre bir ruble bizim paramızla 59 kuruş idi ve  bu kura göre yardım miktarı 100.000.000x59 kuruş :59 milyon TL tutmaktadır.

Bu para eksiksiz olarak Türkiye’ye gönderilmiş olsaydı herhalde gerek ordu gerekse Türk halkı ve sanayiinin o zamanki yoksul halini düzeltirdi. Mevcut belgelere göre Rusların toplam yaptığı miktar 11.028.012 TL’yi geçmemiştir geriye kalan 47.971.988 TL’sinin gönderilmediği anlaşılıyor.

Kaynak:

Osman Kocaoğlu, “Rus yardımının iç yüzü”, Yakın tarihimiz ,c1, sayı10 
Atatürk araştırma merkezi, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi c1.
  
4290 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın